گالف دارو - داروخانه اینترنتی

تارخچه بوتاکس و عوارض بوتاکس در دراز مدت چیست؟

تارخچه بوتاکس و عوارض بوتاکس در دراز مدت چیست؟

 

 

 

بوتاکس دارویی است که جهت برطرف کردن چین و چروک پیشانی، بین دو ابروها و گوشۀ چشم بکار می رود. در حقیقت داروی بوتاکس شکل تخلیص و آماده شدۀ سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. این باکتری بی هوازی است و در محیط های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد کرده و سم خطرناکی را تولید می کند.

 

 

تاریخچه بوتاکس:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می‌شود. سم بوتولینیوم مثل داروهایی از قبیل دبژیتالیس و آتروپین، از ترکیبات طبیعی می‌باشد که ابتدا به علت خواص سمی مورد توجه قرار گرفتند ولی امروزه بعنوان دارو استفاده می‌شوند. سم بوتولینیوم ابتدا در مسمومیتهای ناشی از عدم نگهداری صحیح غذا در اوایل قرن نوزدهم میلادی شناسایی شد.

 

در سال ۱۸۲۲ برای نخستین بار تأثیر این سم بر روی سیستم عصبی در اثر مصرف سوسیس شناخته شد. این مسمومیت بوتولیسم (Botulism) نام گرفت. در سال ۱۸۹۵ باکتری‌ها بعنوان عامل بوتولیسم شناخته شدند. در دهه ۱۹۴۰ سم بوتولینیوم تیپ A جدا و تخلیص شد. در دهه ۱۹۶۰ مطالعاتی در مورد اثرات این سم برروی عضلات حیوانات انجام شد.

 

در دهه ۱۹۷۰ این دارو برای اولین بار بر روی بیماران دچار لوچی چشم (استرابیم) آزمایش شد و در سال ۱۹۸۹ با نام Oculinum توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA)) در درمان لوچی چشم (استرابیسم) و اسپاسم پلکها (بلفارو اسپاسم) مورد تأئید قرار گرفت. این ترکیب بعدها توسط شرکت آلرگان (Allergan) تصاحب شد و با نام بوتاکس (BOTOX) از اواخر سال ۱۹۸۰ درمان اصلی اسپاسم‌های موضعی عضلات (focal dystonia) و دردهه اخیر درمان کمکی مهمی در اسپاسم‌های عضلانی بزرگسالان و فلج مغزی کودکان بوده است.

 

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۲۰۰۲ استفاده از بوتاکس بنام Botox Cosmetic را برای بهبودی موقتی در ظاهر خط اخم متوسط تا شدید در بیماران ۱۸ تا ۶۵ ساله تأئید کرد. در سال ۲۰۰۴، FDA مصرف بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل (Primary axillary hyperhidrosis) تأئید کرد.

 

 

 

فواید تزریق بوتاکس چیست؟

 

 

 

تزریق بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک‌های بین ابرو یا پیشانی میشود

 

بوتاکس با فلج عضلات زیرپوستی برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت و ایجاد ظاهری جوان‌ تر در افراد به کار می‌رود؛ مانند چین و چروک‌های ناشی از اخم کردن که در بین ابرو ها یا روی پیشانی ایجاد می‌شوند و چروک‌های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می‌شوند. بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست‌ ها یا زیر بغل نیز استفاده می‌شود.

 

بوتاکس در درمان لوچی، بلفارواسپاسم، میگرن مزمن و دیستونی نیز کاربرد دارد. محل تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در نواحی مختلف پوست سر می‌باشد و معمولاً بر اساس منطقه‌ ای از سر که بیشترین احساس درد را دارد انجام می‌شود. این در حالی است که در تزریق بوتاکس به منظور زیبایی نواحی پیشانی و اطراف چشم مورد تزریق قرار می‌گیرند.

 

 

 

 

مکانیسم اثر بوتاکس:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می‌شود و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌ رسانند مستقر می‌شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است- جلوگیری می‌کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که مدت اثر بوتاکس ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. توکسین بوتولیسم از ۲ زیر واحد تشکیل شده است. زیر واحد کوچکتر با اثر بر پروتئین‌های SNARE که در اگزوسیتوز نقش دارند مانع از آزاد سازی استیل کولین می‌شوند.

 

 

 

  1. اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد نباید تزریق بوتاکس انجام دهد.

 

 

  1. تزریق بوتاکس برای کسانی که از دارو های ضد انعقاد خون استفاده میکنند ممنوع است.

 

 

  1. در زمان بارداری نیز بهتر است بوتاکس استفاده نشود.

 

 

  1. حداق سن برای تزریق بوتاکس ۱۸ و حداکثر سن تزریق بوتاکس ۷۵ سال است.

 

 

  1. تزریق بوتاکس به افرادی که دارای بیماری ام‌اس، میاستنی گراویس، نفروپاتی و نارسایی کلیه هستند توصیه نمیشود.

 

 

  1. افراد دارای بیماری‌ های قلبی و عروقی حاد نباید تزریق بوتاکس انجام دهند.

 

 

  1. ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند تزریق بوتاکس ممنوع است.

 

 

  1. واکسیناسیون در 2 هفته اخیر

 

 

  1. کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند بهتر است تزریق بوتاکس انجام ندهند.

 

 

 

 

عوارض بوتاکس در دراز مدت چیست؟

 

 

 

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم نمی توان گفت که تمام درمان های بوتاکس بدون عوارض هستند و بنا به دلایلی در برخی از مواقع شاهد عوارض بوتاکس در دراز مدت هستیم. البته باید بدانید که این عوارض بوتاکس در دراز مدت دلیلی دارد و اصلی ترین و مهم ترین دلیل آن انتخاب یک کلینیک غیر معتبر و بی کیفیت است. در واقع یک کلینیک غیر حرفه ای و غیر معتبر دارای متخصصین غیر حرفه ای است که این متخصصان غیر حرفه ای با تشخیص ناقص و غلط خود بوتاکس را برای افراد مختلف مثل زنان شیرده و باردار و حتی برای بیماران عصبی عضلانی انجام می دهند. حتی این متخصصین با وجود عفونت فعال در محل درمان در افراد تزریق بوتاکس را انجام می دهند.

 

در واقع این عوامل سبب بروز عوارض بوتاکس در دراز مدت می شود که نه تنها صورت را زیبا نمی کند بلکه باعث بد چهره شدن و بد فرم شدن و حتی عوارض های پوستی شدید می شود. از این رو اگر نمی خواهید دچار عوارض بوتاکس در دراز مدت شوید باید در انتخاب کلینیک خود حساسیت و دقت به خرج دهید و یک کلینیک معتبر و حرفه ای انتخاب کنید. چرا که یک کلینیک حرفه ای تمام جوانب درمان را کنترل می کند و درمان بوتاکس را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. شما می توانید بهترین نتایج را از این نوع کلینیک ها کسب کنید.

 

 

همان طور که در بالا اشاره نمودیم عوارض بوتاکس در دراز مدت وجود دارد ولی بنا به دلایل متفاوتی این عوارض اتفاق میافتد. اصلی ترین دلیل ﺁن انتخاب انتخاب کلینیک غیر حرفه ای بود. اما عوامل دیگری نیز سبب بروز عوارض بوتاکس در دراز مدت می شوند که یکی از این عوامل استفاده از بوتاکس های ایرانی است. در واقع استفاده از این بوتاکس ها سبب بروز عوارض پوستی شدید می شوند. علاوه بر این، این نوع بوتاکس ها سبب آلرژی و شوک در افراد، تنگی نفس، افتادگی پلک، بیماری های متفاوت چشم و گردن و همچنین ناهماهنگی پوست صورت می شوند.

 

 

این مساله سبب می شود که انتخاب یک کلینیک حرفه ای و معتبر مهم تر شود چرا که یک کلینیک غیر حرفه ای می تواند از بوتاکس های ایرانی و تقلبی استفاده کند و آن را جایگزین بوتاکس خارجی و اصلی کند. اما اگر کلینیک انتخابی معتبر و حرفه ای باشد هرگز شاهد چنین اتفاقاتی نخواهید شد. در این صورت تزریق بوتاکس بدون هیچ عوارضی انجام می شود.

 


ثبت نظر